Szélből jeget – energia alternatívák

Alternatív energia – energia alternatívák Napjainkban, a klímaváltozás árnyékában egyre inkább növekszik az igény a megújuló energiák, mint például a szélenergia hasznosítására. A zöld energiák többségével azonban az a legfőbb probléma, hogy – ellentétben a fosszilis tüzelőanyagokra épülő erőművekkel – rendkívül hullámzó teljesítményt nyújtanak, olykor a kelleténél több, máskor kevesebb energiát állítanak elő. Előbbi esetben…

Tovább »

Napenergia

Napenergia Napunk a a földi élet elsődleges energiaforrása. Födünk másodpercenként 50 milliárd kWh energiát kap a Naptól. Ez a hatalmas fúziós erőmű, már évmilliárdok óta üzemel. A Napban hidrogén alakul át héliummá, roppant gravitációs nyomás mellett extrém magas hőmérsékleten. A nap felületének hőmérséklete 6000 Kelvin. A Nap hatalmas tömegében, amely a naprendszer több mint 99%-a…

Tovább »

Szélenergia

Szélenergia A szélenergia megújuló energiafajta, amelynek termelése környezetvédelmi és költségelőnyei miatt rohamos ütemben nő a világban. A szélenergia kitermelésének modern formája a szélturbina lapátjainak forgási energiáját alakítja át elektromos árammá. A szélturbinákat ma már ipari méretekben, nagy csoportokban is felhasználják szélfarmjaikon a nagy áramtermelők, de nem ritkák a kis egyedi turbinákat működtető telepek sem. Nagy…

Tovább »

Geotermikus energia

Geotermikus energia A geotermikus energia a Föld kőzetlemezeinek természetes mozgásából származó energia. A geotermikus – kifejezés görög eredetű, jelentése: földi hő. A geotermikus energia a napenergiához hasonlóan korlátlan, el nem fogyó, de azzal ellentétben nem szakaszosan érkező, hanem folytonos, viszonylag olcsón kitermelhető és a levegőt nem szennyezi. A legáltalánosabban alkalmazott rendszerekben a termálkútból feltörő vizet…

Tovább »

Biomassza

Biomassza A biomassza biológiai eredetű szerves anyag tömeg. Nagy lehetőség van a biomassza energetikai célú felhasználásának növelésében. Biomassza 5 nemzetgazdasági szférából származhat: növénytermesztésben és erdészetben képződő melléktermékekből, állattenyésztésből, élelmiszeriparból (növényolaj-iparból), és a kommunális és ipari hulladékokból. A biomasszák jelentősége, hogy fosszilis energiahordozók válthatók ki velük, így megvalósítható a fenntartható energiafelhasználás (fenntartható fejlődés). Mivel ezek a…

Tovább »

Atomenergia – átok vagy áldás

Atomenergia – átok vagy áldás Európában és Magyarországon is felértékelődött az atomenergia szerepe az utóbbi években, amit jelez az is, hogy hazánkban minden politikai erő elkötelezett az atomenergia-gazdálkodás fejlesztésében – mondta Rónaky József, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója szerdán egy debreceni konferencián az MTI-nek. Szavai szerint Európában jelentős hozzáállásbeli változás tapasztalható az atomenergiával kapcsolatban: a…

Tovább »

Az energiatakarékos otthon

Az energiatakarékos otthon Számtalan praktikus módszer létezik, mellyel a komfortérzet feláldozása nélkül tehetjük energia és így pénztakarékosabbá háztartásunkat. A legtöbb ilyen módszer nem is igényel jelentős pénzráfordítást, érdemes tehát végigvennünk lehetőségeket. Fűtésszámlánk csökkentése érdekében szigetelhetjük lakásunkat, gáz, olajkazán helyett alkalmazhatunk napkollektorokat, vagy hasznosíthatjuk a Föld hőjét. Áramfogyasztásunk csökkentése érdekében választhatunk energiatakarékos berendezéseket és takarékos izzókat….

Tovább »

Árapály erőmű

Árapály erőmű Az árapály-energia kiaknázásához egy árapálymedence nyílásához (tölcsértorkolathoz) gátat kell építeni. A gát (vagy vízlépcső) turbinák és generátorok segítségével áramot fejleszt. Az árapályenergia szinte ingyen van, amint a gát megépült, – nincs szükség üzemanyagra, a fenntartási költségek pedig relatíve alacsonyak. Az árapály rendkívül megbízható jelenség, azt is könnyű megmondani, mikor lesz magas és mikor…

Tovább »

Hidrogén hajtás

Hidrogén hajtás A hidrogén üzemanyagként történő hasznosítása a 70-es évek óta foglalkoztatja az autóipart. Nem veszélyezteti az atmoszférát, nincsenek káros kibocsátások, korlátlanul áll rendelkezésre és számtalan módszerrel előállítható. A BMW-nél a folyékony hidrogént vízből nyerik, napenergia felhasználásával. Az első hidrogén hajtású BMW a 750hL, mely 2000-ben mutatkozott be. Az autó szíve egy 12 hengeres hibrid…

Tovább »

Napkollektor

Napkollektor A napkollektor olyan épületgépészeti berendezés, mely napenergia felhasználásával közvetlenül állít elő fűtésre, vízmelegítésre használható hőenergiát. A hőcserélő közeg jellemzően folyadék, ám levegő is használható. Ezt a felmelegített anyagot használják fűtésre, felhasználási területei között megtalálható még például a fűtésen kívül a melegvíz szolgáltatás mosogatáshoz, fürdéshez és akár medencék vízutánpótlásához, de olyan megoldással is találkozhatunk, ahol…

Tovább »